Úprava vzduchu

Ako si vybrať správnu čističku vzduchu? 

ako vybrať čističku vzduchu

Čistý vzduch je dôležitou súčasťou života. Zásadne vplýva na naše pľúca, krvný obeh, srdce a celkovo fyzické zdravie. No vzduch v našich domácnostiach nemusí byť až taký čistý, ako si myslíme. Niektoré štúdie sa dokonca domnievajú, že vzduch v interiéri obsahuje dva až päťkrát viac znečisťujúcich látok ako vonku, v exteriéri. Ako teda zlepšiť kvalitu vzduchu v domácnostiach?  

Najlepším spôsobom, ako zlepšiť kvalitu vzduchu v interiéri, je odstrániť zdroj problému. Napríklad vo vnútri nefajčiť alebo nepúšťať dovnútra domáce zvieratá. Okrem toho pomáha aj časté vetranie. Ak ale aj napriek tomu pociťujete vo vnútri istý diskomfort, je na mieste uvažovať o čističke vzduchu. Ale ako vybrať čističku vzduchu? 

Čo je čistička vzduchu?  

Čistička vzduchu je pomerne jednoduché zariadenie, ktoré nasáva kontaminovaný vzduch a prostredníctvom rôznych filtrov a moderných technológii ho upravený vracia opäť do miestnosti. Nie všetky čističky vzduchu dokážu filtrovať všetky druhy znečisťujúcich látok. Niektoré sa zameriavajú výlučne na biologické znečisťujúce látky, ako sú napríklad alergény, ako prach či srsť domácich zvierat. Pred kúpou čističky vzduchu je preto dôležité porozumieť všetkým typom znečistenia ovzdušia. 

Znečistenie ovzdušia jemnými časticami je nebezpečné predovšetkým kvôli tomu, že nie sú viditeľné voľným okom. Dýchame ich tak celý deň bez toho, aby sme o tom vedeli. Bežne sa do ovzdušia dostávajú z dymu, sadzí, peľu či iných alergénov. No ide aj o častice, ktoré sa vytvárajú z úplne bežných činností, ako je napríklad varenie, upratovanie či pálenie sviečok. Najväčším producentom týchto jemných častíc je ale kúrenie drevom či spaľovanie výfukových fosílnych palív, predovšetkým výfukových plynov.  

Chemické znečistenie ovzdušia je prítomné predovšetkým vo vnútorných priestoroch. Ide o látky, ktoré sú bežne známe ako tichí zabijaci. Sú bezfarebné a bez zápachu. Predovšetkým si treba preto dávať pozor na chemikálie, ktoré by obsahovali oxid uhoľnatý. Posledným typom znečisťujúcich látok sú biologického pôvodu. Ide o znečisťujúce látky, ktoré pochádzajú výlučne to živých organizmov, ako sú rastliny, zvieratá alebo plesne.  

Bez ohľadu na to, ako a čím je vzduch, ktorý dýchame znečistený, treba mať na vedomí, že čistička vzduchu nie je zvlhčovač ani klimatizačná jednotka. Zatiaľ čo niektoré značky ponúkajú zariadenia 2 v 1 alebo 3 v 1, prítomnosť vlhkosti v zariadení na čistenie vzduchu môže byť škodlivá pre výkon jeho filtrov. 

Typy čističiek vzduchu  

Rôzne čističky vzduchu pracujú pomocou rôznych technológií. Niekoľko je užitočných. Iné sú neúčinné alebo dokonca potenciálne škodlivé pre zdravie. Ako teda vybrať čističku vzduchu? 

Čističky vzduchu s mechanickými filtrami  

Tieto typy čističiek používajú ventilátory na pretláčanie vzduchu cez hustú sieť jemných vlákien, ktoré zachytávajú častice. Filtre s veľmi jemnou sieťovinou sa nazývajú HEPA filtre. Mechanické filtre ale nepomáhajú s plynmi alebo pachmi. Ich údržba môže byť nákladná, filtre je navyše potrebné meniť každých 6 až 12 mesiacov.   

Filtre s certifikáciou HEPA sú schopné prefiltrovať 99,97 % častíc. Ak chcete chrániť svoje pľúca pred alergénmi, baktériami, plesňami, dymom, prchavými organickými zlúčeninami a inými škodlivými zložkami nachádzajúcimi sa v znečistenom vzduchu, je potrebný filter s certifikáciou HEPA. Treba byť pri výbere filtra pozorný, pretože na trhu je dostupných viacero typov HEPA filtrov. Okrem samotnej certifikácie, nezabúdajte aj na to, ako dané filtre obstáli v testoch. Preto, čím viac si o danom filtri naštudujete, tým lepšie sa budete vedieť rozhodnúť, ako vybrať čističku vzduchu.  

Čističky vzduchu s filtrom s aktívnym uhlím  

Aktívne uhlie je jednou z najbežnejších filtračných zmesí v priemyselnom svete, ktorá sa často používa vo vzduchových aj vodných filtroch na odstránenie nečistôt. Je mimoriadne účinné pri filtrovaní chemických znečisťujúcich látok. Tieto filtre sú známe predovšetkým svojou schopnosťou pohlcovať zápach, vďaka čomu sú žiaducou technológiou pre tých, ktorí bojujú s cigaretovým dymom a inými typmi zápachu vo svojom priestore.  

Čističky vzduchu s aktívnym uhlím ale nie sú veľmi účinné pri formaldehyde, amoniaku alebo oxide dusíka. Filtre s aktívnym uhlím s časticami nebojujú, preto tieto čističky často využívajú aj mechanické filtre. V porovnaní s mechanickými sa nasýtia rýchlejšie a preto je ich výmena potrebná v priemere každé tri mesiace.  

Ozónové čističky vzduchu  

Tieto stroje produkujú ozón, molekulu, ktorá môže reagovať s určitými znečisťujúcimi látkami a meniť ich chemické zloženie. Ide ale o veľmi rizikové riešenie, keďže v dôsledku týchto zariadení môže vzniknúť nebezpečná kvalita vzduchu v interiéri. Výrobcovia generátorov ozónu často tvrdia, že zariadenia vyžarujú bezpečné hladiny ozónu, ale v minulosti mnohé testy zistili, že aj pri nízkych nastaveniach niektoré generátory ozónu rýchlo prekročili stanovený bezpečný limit. Štúdie navyše ukázali, že nízke hladiny ozónu, hlavnej zložky smogu, účinne neničia znečisťujúce látky v interiéri.  

Ionizátory 

Niektoré čističky vzduchu majú schopnosť ionizácie. Ionizácia je účinný spôsob kontroly znečistenia, pretože záporné ióny odstraňujú jemné častice zo vzduchu. Čističky fungujú tak, že sa do priestoru uvoľnia záporné ióny, záporne nabité ióny alebo „anióny“. Využijú jav nazývaný „elektrostatická príťažlivosť“, aby sa pripojili k jemným časticiam, ktoré sú kladne nabité, prípadne elektricky neutrálne. Po pripojení k jemným časticiam to spôsobí, že sa jemné častice úplne rozpadnú. Naše pľúca a zdravie sú tak chránené pred vdýchnutím týchto nebezpečných častíc. 

Čističky vzduchu na princípe fotokatalýzy  

Ďalšou technológiou, ktorú ponúkajú niektoré zariadenia na čistenie vzduchu, je fotokatalýza. Fotokatalýzu možno nájsť v množstve odborných oblastí vrátane odstraňovania znečisťujúcich látok a nečistôt zo vzduchu a vody. Tento proces sa tiež nazýva fotokatalytická degradácia a ide o chemickú reakciu urýchlenú svetlom. V závislosti od znečisťujúcej látky môže táto reakcia vytvárať škodlivé vedľajšie produkty, ako je ozón, formaldehyd, oxid dusičitý a oxid uhoľnatý. 

Ako vybrať čističku vzduchu?  

Pri výbere čističky vzduchu je potrebné zvažovať viacero premenných. V prvom rade sú to náklady na výmenu filtrov. Tieto náklady sa v závislosti od typu čističky značne líšia.  

Ďalší faktor, ktorý je potrebné pri výbere čističky vzduchu zohľadňovať je miera dodania čistého vzduchu. Ide o hodnotu, ktorá zohľadňuje aj veľkosť priestoru. Mnoho čističiek vzduchu, ktoré prešli certifikáciou tieto hodnoty bude mať uvedené. Vo všeobecnosti ale platí, že čím je táto hodnota vyššia, tým je čistička vzduchu rýchlejšia a efektívnejšia. Čističku vzduchu posudzujte nielen podľa toho, ako dobre funguje, ale aj podľa toho, ako dobre sa vám s ňou bude žiť. Tieto stroje by mali byť stále v chode, v ideálnom prípade by tak mali byť aj tiché.    

ako vybrať čističku vzduchu

Energetická účinnosť  

Ďalšou charakteristikou, ktorú je potrebné zvážiť pred nákupom, je, koľko energie spotrebuje. To sa opäť veľmi líši v závislosti od modelu a veľkosti. Čistička vzduchu dimenzovaná na malý priestor spotrebuje menej energie. Platí to aj naopak, čistička vzduchu dimenzovaná na veľký priestor spotrebuje viac energie. Tieto zariadenia sú najefektívnejšie, keď sa nechajú bežať takmer nepretržite, čo znamená, že majú potenciál spotrebovať vysokú úroveň energie, najmä ak sa nechá pracovať pri vyšších rýchlostiach. Preto by to, ako vybrať čističku vzduchu, malo zohľadňovať aj prípadné náklady na energie.  

Extra funkcie  

Niektoré modely čističiek vzduchu sa dodávajú s funkciami, ako je WiFi, integrácia mobilnej aplikácie, diaľkové ovládanie, kontrolka výmeny filtra, stmievanie či vypínanie displeja a mnoho ďalších. Či potrebujete niektoré alebo všetky tieto funkcie, závisí od vašich potrieb. Niektoré z nich môžu byť pre každodenné používanie až nenahraditeľné, zatiaľ čo iné môžu spadať do kategórie, ktorá vraví, že je pekné ich mať, no okrem toho budú tak trochu nevyužiteľné.   

Záver : Ako vybrať čističku

Čistý vzduch nie je len otázkou pohodlia, ale aj zdravia. Investícia do kvalitnej čističky vzduchu môže výrazne zlepšiť kvalitu života a prispieť k lepšiemu dýchaniu. Ak hľadáte spoľahlivého partnera v boji proti nečistotám vo vzduchu, navštívte Slovklimu, kde nájdete širokú ponuku čističiek vzduchu, ktoré spĺňajú najvyššie štandardy. Nezabudnite, že čistý vzduch je základom zdravia a pohody, preto neodkladajte rozhodnutie a investujte do kvalitného zariadenia ešte dnes! 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *