Fűtés, Levegőkezelés

Rekuperációs egységek: Nélkülözhetetlenek a vendéglátóipari szektorban 

Rekuperációs egységek

A megfelelően szervezett szellőztetés lehetővé teszi, hogy bármilyen vendéglátóipari térben megfelelő mikroklímát és kellemes légkört teremtsünk. Ez felelős azért, hogy a konyhából származó kellemetlen szagok és a túlzott pára ne okozzon további problémákat. A rekuperációs egységek eltávolítják a szennyezett levegőt, és friss, tiszta levegővel helyettesítik azt. De vajon szükséges-e minden vendéglátóipari helyiség számára rekuperációs egység? 

A vendéglátóipari szektorban a rekuperációs egységek alkalmazása több szempontból is előnyös. Először is, ezek hosszú távon biztosítják az emberek kényelmét a helyiségben. Emellett megkönnyítik az egészségügyi és biztonsági előírások betartását, megszüntetik a főzésből származó kellemetlen füstöt, valamint eltüntetik a fürdőszobákból, dohányzóhelyiségekből vagy technikai helyiségekből származó szagokat. 

Az optimális mikroklíma fenntartásához gyakran elengedhetetlen, hogy rekuperációs egységeket vásároljunk és az illetékes előírásoknak megfelelően telepítsük őket. A vendéglátóipari szektor minden egyes helyisége sajátos tulajdonságokkal rendelkezik, amelyeket figyelembe kell venni az egész szellőztetőrendszer telepítése során. 

A levegő minősége fontos. A levegő közvetlen hatással van testi és lelki jóllétünkre, valamint a produktivitásunkra. Az egészséges levegő folyamatos biztosításában a rekuperáció jelentős segítséget nyújthat. 

Mi a rekuperáció? 

A rekuperáció egy szabályozott szellőztetési folyamat, amely során a hulladéklevegő hőenergiáját visszanyerik. Ez azt jelenti, hogy a beáramló friss, hideg levegőt az elvezetett meleg levegő hőjével melegítik fel, amely egyébként az ablakon keresztül távozna. 

A rekuperációs hőcserélő biztosítja, hogy a hulladéklevegő átadja energiájának nagy részét a frissen érkező levegőnek. A szellőztetés azonban általánosságban véve rendkívül fontos, függetlenül attól, hogy milyen típusú helyiségről van szó. Az egészséges és higiénikus munkakörnyezet magában foglalja az optimális páratartalom biztosítását is, amely segít megelőzni például a penész kialakulását. 

A rekuperációs rendszer tartalmaz állítható légbevezető nyílásokat, amelyek a falakban vagy a mennyezetben találhatók. Az olyan helyiségekből, mint a konyha vagy a fürdőszoba, a levegő elvezetésre kerül. A magasabb hőmérsékletű hulladéklevegő ezekből a helyiségekből a szellőztető berendezésbe áramlik, ahol a hőcserélő elvonja hőenergiájának egy részét, és átadja azt a friss levegőnek. Ez a rendszer rendkívül hatékony az energiamegtakarítás szempontjából. 

Hogyan működnek a rekuperációs egységek? 

A rekuperáció működési elve azon alapul, hogy a lakóterekből a rekuperációs készülék ventilátorain keresztül elszívják a hulladéklevegőt. Ezt a levegőt egy másik hőforrás segítségével a kívánt hőmérsékletre melegítik. Ezzel egyidejűleg a külső környezetből friss levegőt vezetnek be a lakótérbe egy második ventilátor segítségével. A belső hulladéklevegő és a külső friss levegő a ventilátorok segítségével a rekuperációs hőcserélőn keresztül áramlik, ahol a meleg hulladéklevegő energiát, azaz hőt ad át a friss beáramló levegőnek. Ezt a folyamatot szellőztetés során történő hővisszanyerésnek nevezik. A folyamat során mind az elszívott, mind a beáramló levegőt szűrik. 

A rekuperáció, vagyis a hővisszanyerés azt jelenti, hogy az a hő, amelyet máskülönben az ablakon keresztül visszavonhatatlanul elveszítenénk, felhasználható a friss levegő felmelegítésére. A rekuperációval helyettesíthetjük a természetes szellőztetést az ablakok nyitogatásával. A hagyományos szellőztetés viszonylag nagy hőveszteséggel jár, ezért alakították ki a szabályozott szellőztetési rendszereket, amelyek optimalizálják a levegőcserét bármilyen térben. A rekuperációs egységek lehetővé teszik a hő visszanyerését, csökkentve ezzel a hőenergia-veszteséget, és hozzájárulnak a működési költségek csökkentéséhez. 

Hogyan válasszunk rekuperációs egységet? 

 Rekuperációs egységek

A rekuperációs egységek számos előnnyel rendelkeznek, így ha mellettük dönt, biztosan jó választást hoz. A kérdés már csak az, hogy melyik rekuperációs egységet válassza. Alapvetően két típus közül választhat: központi és decentralizált. Mi a különbség a kettő között? 

Központi rekuperáció 

A központi rendszer esetében a rekuperációs egység a gépészeti helyiségben kap helyet, és a levegő csővezetékek segítségével kerül elosztásra az összes helyiségben. Az ilyen típusú rekuperáció azonban valamivel bonyolultabb, mivel a működéséhez bemeneti és kimeneti csővezetékek szükségesek. 

Ez a rendszer azonban számos előnnyel jár, például csendes üzemelést biztosít, valamint csökkenti a fűtési költségeket. Az allergiások számára kifejezetten ideális, mivel finompor- és egyéb káros részecskék szűrésére alkalmas szűrők is használhatók. Emellett az alumínium felületű hőcserélő különösen higiénikus és gyors tisztítást tesz lehetővé. 

Decentralizált rekuperáció 

A decentralizált rekuperáció a rekuperáció másik lehetősége, amely nem igényel csővezetékeket. Az egyes rekuperációs egységek a külső falba kerülnek beépítésre, és ez a típus kizárólag egyetlen helyiség szellőztetésére szolgál. Előnyei gyakorlatilag szinte megegyeznek a központi rendszer előnyeivel. Ez is biztosítja a csendes működést, csökkenti a költségeket, és számos szűrővel kombinálható. 

Hogyan használjuk a rekuperációs egységeket a vendéglátóipari szektorban 

A vendéglátóiparban alkalmazott légbevezető és -kivezető rendszerek esetében a rekuperációs egység beszerzése valóban a magasabb minőségi standardok kérdése. A piacon ma már széles választék áll rendelkezésre, így az egyedi paraméterek sem számítanak szokatlannak. Egy rekuperációs egység beszerzése kétségtelenül előnyös befektetés a vállalkozás jövője szempontjából. Természetesen figyelembe kell venni azt is, hogy a rekuperációs egység telepítésének a vendéglátóiparban megvannak a maga sajátosságai. Ez a szellőztetési típus megfelelő telepítést és karbantartást igényel ahhoz, hogy megbízhatóan és hosszú távon működjön. 

Összegzés 

A zárt helyiségek rendszeres frisslevegő-ellátást igényelnek. Számos tényező határozza meg a szükséges elszívási sebességet, például a lakótér mérete, az elszívási pontok száma és a helyiségben tartózkodó személyek száma. Az éttermek és bárok számára azonban valamivel összetettebb követelmények vannak érvényben. Ne habozzon, és ha rekuperációs egység vásárlását fontolgatja, kérje ki szakértők véleményét. Bármilyen kérdés esetén forduljon bizalommal a Slovklima szakértői csapatához.